^Idź na górę

 • 1 Msze Święte
  w niedziele: 7.00, 9.00, 10.30, 12.00, 18.00. dni powszednie: 7.00 18.00
 • 2 Okres Zwykły
  jest to najdłuższy okres liturgiczny, trwający między 33 a 34 niedziel. Obecny trwa od Niedzieli Zesłania Ducha Świętego do I Niedzieli Adwentu. W czasie Okresu Zwykłego obowiązuje zielony kolor szat liturgicznych, symbolizujący nadzieję, odrodzenie i młodość.
 • 3 Konsekracja Kościoła
  Kościół został oddany na wyłączność Bogu w 2008 roku...
 • 4 Patronka naszej Parafii
  Spłynęła na polską ziemię córka południowego kraju, okryła blaskiem piastowski gród Węgierska Pani z anielskim obliczem Królowa Polski w aureoli szczęścia wielkie serce szlachetna myśl...
 • 5 Grota Matki Bożej z Lourdes
  W październiku 2005 roku została zbudowana grota poświęcona Matce Bożej z Lourdes jako nasze podziękowanie za szczególną opiekę w czasie budowy kościoła...


Parafia św. Jadwigi Królowej

Ostrowiec Świętokrzyski

piegrz. rodzin jasna góra24 września 2017 r. przybyły na Jasną Górę małżeństwa i rodziny z całej Polski. Obecni tam  byli przedstawiciele dekanatu ostrowieckiego i naszej parafii, wraz z ks. Markiem Rusakiem - duszpasterzem dekanatu, na 33 spotkaniu rodzin i małżeństw z naszą Matką i Królową Częstochowską…   

Około 5 tys. osób zgromadziła w niedzielę na Jasnej Górze 33. Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin. Jak co roku, pary z całego kraju w częstochowskim sanktuarium odnowiły przysięgę małżeńską. Hierarchowie zachęcali podczas pielgrzymki do zawierania sakramentu małżeństwa. Centralnym punktem spotkania była msza św. odprawiona pod przewodnictwem biskupa diecezji ełckiej Jerzego Mazura. Wraz z nim odprawił ją m.in. przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP biskup Jan Wątroba. „To już jest piękna tradycja, że z tą pielgrzymką wiąże się akt odnowienia przyrzeczeń w czasie mszy św. na szczycie jasnogórskim, ale nie tylko w Częstochowie, nie tylko na tej pielgrzymce, małżonkowie są zaproszeni do odnawiania tych przyrzeczeń, także w swoich parafiach, gdzie mieszkają” – przypomniał bp Wątroba. Hierarcha zauważył, że dzisiejszy kryzys małżeństw i rodzin, przejawia się także w samej niechęci do zwierania sakramentu małżeństwa – wielu młodych ludzi nie widzi w nim żadnej wartości. Trzeba przekonywać, że jest inaczej – apelował. Biskup dodał, że spadek liczby zawieranych małżeństw w Kościele obserwują wszyscy duszpasterze i „to jest bardzo widoczny znak słabej kondycji w polskim Kościele, kondycji samych małżonków”.  Tym słowom wtórował w homilii bp Jerzy Mazur: „Widoczne staje się, że w rodzinach słabnie wiara i zanika modlitwa. Jesteśmy świadkami, jak wielu ludzi ochrzczonych opanowała obojętność, która prowadzi ich do odrzucenia Boga (…) Obojętność jest prawdziwym złem naszych czasów, chorobą, która dotyka wielu ludzi, jesteśmy świadkami ataków na małżeństwo i rodzinę, plagi rozpadu małżeństw, rozwiązłości, rozłąki spowodowanej wyjazdami za pracą, zdrad małżeńskich, lekceważenia podjętych zobowiązań małżeńskich i rodzinnych, poszukiwania tego, co użyteczne i natychmiastowe” - powiedział biskup. Apelował zarazem, by nie tracić nadziei. Jak mówił, szczególną rolę mają tutaj do spełnienia małżonkowie, rodzice, którzy powinni przekazywać chrześcijańskie wartości swoim dzieciom. Pielgrzymka rozpoczęła się już w sobotę. Pary, które pojawiły się w Częstochowie, miały okazję uczestniczyć m.in. w spotkaniu na temat wychowania dzieci i młodzieży, koncercie i Drodze Krzyżowej. Pielgrzymka organizowana jest przez Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin przy Konferencji Episkopatu Polski. W naszej parafii łączyliśmy się duchowo z jej uczestnikami. Na każdej Mszy świętej odnowione zostały przysięgi małżeńskie, obecnych na nich rodzin.

 

WAŻNE:

Rodzina oparta na związku kobiety i mężczyzny i otwarta na życie wciąż jest dobrą nowiną dla świata.

Papież Franciszek pisze o tym w liście na IX Światowe Spotkanie Rodzin. Odbędzie się ono w przyszłym roku (21-26 sierpnia 2018) w Dublinie pod hasłem: „Ewangelia rodziny radością dla świata”. Ojciec Święty proponuje, by przygotowaniom do tego wydarzenia towarzyszyła pogłębiona refleksja nad adhortacją apostolską „Amoris laetitia”, która jest podsumowaniem dwóch Synodów Biskupów o rodzinie.

Treść listu

List Ojca Świętego Franciszka na IX Światowe Spotkanie Rodzin na temat: “Ewangelia Rodziny: radość dla świata”
Dublin, 21–26 sierpnia 2018 r.

Czcigodny Brat
Kardynał Kevin Farrell
Prefekt Dykasterii dla Świeckich, Rodziny i Życia

Na zakończenie VIII Światowego Spotkania Rodzin, odbywającego się w Filadelfii we wrześniu 2015 roku, ogłosiłem, że następne spotkanie z rodzinami katolickimi z całego świata będzie miało miejsce w Dublinie. Chcąc teraz zainicjować odpowiednie przygotowanie, pełen radości potwierdzam, że spotkanie odbędzie się w dniach 21–26 sierpnia 2018 roku na temat: „Ewangelia Rodziny: radość dla świata”. W odniesieniu do tej tematyki i w trosce o jej rozwój chciałbym przekazać kilka wskazań. Jest to wyraźnym moim życzeniem, aby rodziny miały możliwość pogłębienia swojej refleksji i odkrycia sposobu dzielenia się treściami zawartymi w posynodalnej adhortacji apostolskiej Amoris laetitita.

Można by zapytać: czy Ewangelia jest ciągle radością dla świata? A także: czy rodzina jest dzisiaj dobrą nowiną dla świata?

Jestem przekonany, że tak! I to „tak” opiera się mocno na zamyśle Boga. Na miłości Boga do całego stworzenia i do korony stworzenia, którą jest człowiek. Bóg mówi „tak” dla związku pomiędzy mężczyzną i kobietą, w ich otwarciu i służbie życiu na wszystkich jego etapach. Jest to afirmujące działanie Boga dla ludzkości, tak często poranionej, maltretowanej i zdominowanej przez brak miłości. Rodzina jest zatem „tak” Boga, który jest Miłością. Tylko odkrywając miłość rodzina może okazywać, głosić i rodzić na nowo miłość Boga w świecie. Bez miłości nie można żyć jak dzieci Boże, jak małżonkowie, rodzice i bracia.

Pragnę podkreślić, jak ważne jest to, aby rodziny pytały się często, czy żyją rozpoczynając od miłości, dla miłości i w miłości. To w codzienności znaczy dawać siebie, przebaczać sobie, nie tracić cierpliwości, uprzedzać drugiego w dobrym, okazywać sobie szacunek. O ile lepsze byłoby życie rodzinne, jeżeli każdego dnia żyłoby się w nim treścią trzech prostych słów „proszę”, „dziękuję”, „przepraszam”. Każdego dnia doświadczamy kruchości i słabości i dlatego wszyscy – rodziny i pasterze – potrzebujemy odkryć na nowo cnotę pokory, która rodzi pragnienie, aby się formować, wychowywać i być wychowywanymi, pomagać i pozwolić sobie pomóc, towarzyszyć, rozeznawać i integrować wszystkich ludzi dobrej woli.

Marzy mi się Kościół wychodzący do ludzi, nie będący sam dla siebie punktem odniesienia; Kościół, który nie przechodzi obojętnie obok poranionego człowieka; Kościół miłosierny, który będzie głosił istotę objawiającego się Boga Miłości, którą jest Miłosierdzie. Jest to to samo miłosierdzie, które czyni nas nowymi w miłości; i wiemy, jak bardzo rodziny chrześcijańskie są miejscami miłosierdzia i świadkami miłosierdzia. Po Nadzwyczajnym Jubileuszu stają się one jeszcze wyraźniej miejscem przeżywania miłosierdzia i Spotkanie w Dublinie przyniesie konkretne tego znaki.
Zapraszam cały Kościół, aby miał na uwadze te wskazania podczas procesu przygotowania duszpasterskiego na Światowe Spotkanie.

Na Tobie, drogi Bracie, i na Twoich współpracownikach, spoczywa obowiązek przekazania w sposób szczególny nauczania Amoris laetitia, poprzez które Kościół pragnie, aby rodziny zawsze były w drodze, w tym pielgrzymowaniu wewnętrznym, które staje się manifestacją autentycznego życia.

Moją myśl kieruję w sposób szczególny do Archidiecezji Dublin i do całego drogiego Narodu irlandzkiego, wyrażając wdzięczność za przyjęcie tego wyjątkowego wydarzenia i pełną radości zgodę na nie. Niech Pan Wam wynagradza, już od teraz udzielając Wam obfitych łask niebieskich.

Niech Święta Rodzina z Nazaretu prowadzi, towarzyszy i błogosławi Waszą służbę i wszystkie rodziny zaangażowane w przygotowanie wielkiego Światowego Spotkania w Dublinie.

Watykan, 25 marca 2017 r.
Papież Franciszek

 

Światowe Spotkanie Rodzin Dublin 2018


Zapraszamy na wyjazd do Dublina na Światowe Spotkanie Rodzin.
Duszpasterstwo Rodzin naszej Diecezji będzie organizowało taki wyjazd. Warto pomyśleć o tym już dzisiaj.
Ruszyła strona Światowego Spotkania Rodzin w Dublinie, które będzie miało miejsce od 22 do 26 sierpnia 2018 r. Pod adresem www.worldmeeting2018.ie znaleźć można ogólne informacje o tym wydarzeniu, ramy programowe, wypowiedzi papieża Franciszka oraz biskupów irlandzkich dotyczące WMOF oraz zapisać się na newsletter informacyjny. Gotowe jest również logo, w centrum którego umieszczona została rodzina. Członkowie rodzin reprezentowani są przez osoby w różnym wieku i w różnych rolach idący razem w komunii i miłości, pomagający sobie wzajemnie podczas podróży życia. Krzyż i półkole przedstawiają Bożą miłość, płynącą z krzyża, obejmującą i podtrzymującą rodziny całego świata. Nikt nie jest wykluczony, nikt nie zostaje porzucony. Małżeństwa, osoby star-sze, single, wdowy i wdowcy, osoby konsekrowane, kapłani, dzieci; wszyscy są ważnymi członkami naszych rodzin i wszyscy są zaproszeni do uczestniczenia w Światowym Spotkaniu Rodzin w 2018 roku. Na logo składają się również: wizerunek Ziemi, kościół, Trójca Święta.
W centrum logo znajduje się rodzina. Członkowie rodzin reprezentowani są przez osoby w różnym wieku i w różnych funkcjach jako idący razem w komunii i miłości, pomagając sobie wzajemnie podczas podróży życia. Krzyż i półkole przedstawiają Bożą miłość, płynącą z krzyża, obejmującą i podtrzymującą rodziny całego świata. Nikt nie jest wykluczony, nikt nie zostaje porzucony. Małżeństwa, osoby starsze, osoby żyjące samotnie, wdowy i wdowcy, osoby konsekrowane, kapłani, dzieci; wszyscy są ważnymi członkami naszych rodzin i wszyscy są zaproszeni do uczestniczenia w Światowym Spotkaniu Rodzin w 2018 roku.
Wydarzenie międzynarodowe i ekologiczne
Mapa świata odzwierciedla rodziny z całego globu przyjeżdżające do Irlandii (będziemy mieli do czynienia naprawdę z międzynarodowym wydarzeniem). Podczas gdy w logo widzimy tylko zarysy kontynentów, to one reprezentują cały świat: wspólny dom dla wszystkich rodzin, powierzony nam przez Boga. W encyklice Laudato si, papież Franciszek przypomniał nam, że rodziny mają kluczową rolę do odegrania w trosce o nasz wspólny dom. Przypomniał nam, że św. Franciszek z Asyżu mówiąc o ziemi nazywał ją „siostrą, z którą dzielimy nasze życie i cudowną matką, która otwiera swoje ramiona, aby nas objąć” (por. Franciszek, Laudato Si: Troska o nasz wspólny dom, nr 1). Światowe Spotkanie Rodzin w Dublinie w Irlandii pomoże nam odpowiedzieć na pytanie, jak rodzina, która jest naszym pierwszym domem, może pomóc nam troszczyć się o nasz wspólny dom, jakim jest ziemia.

Kościół – rodzina rodzin
Czerwone półkole zwieńczone krzyżem odnosi się do logo archidiecezji Dublin, która jest gospodarzem Światowego Spotkania Rodzin w 2018 roku.
Reprezentując Bożą miłość płynącą z krzyża, obejmującą wszystkie rodziny świata, półkole i krzyż reprezentują także Kościół, który jest domem – „rodziny rodzin, nieustannie wzbogacany przez życie tych wszystkich domowych kościołów” (por. Franciszek, Amoris laetitia nr 87). W logo, tak jak w realnym życiu, Kościół obejmuje rodzinę, chroni rodzinę i troszczy się o rodzinę. Gdy nasze rodziny są mocniejsze, społeczeństo jest mocniejsze i Kościół jest mocniejszy.

Krzyż
Krzyż jest ostatecznym znakiem ofiary Jezusa Chrystusa z siebie samego. Ta ofiara miłości jest zawsze w centrum życia małżeńskiego i rodzinnego. Promienie reprezentują łaskę Ducha Świętego spływającą z krzyża i jednoczącą nasze rodziny w miłości. Przez Ducha Świętego Jezus mieszka w naszych rodzinach i daje nam siły, abyśmy podjęli nasze krzyże i szli za nim. Krzyż użyty w logo jest także symbolem chrześcijańskich korzeni Irlandii i jej historii. Znak ten obecny jest w parku Phoenix w Dublinie, jednym z największych ogrodzonych parków miejskich w Europie, i znany jako „Krzyż Papieski”, ponieważ tam w 1979 roku zgromadziło się ponad milion osób z powodu innego wielkiego wydarzenia: przywitanie, słuchanie słowa i modlitwa ze Świętym Janem Pawłem II, który był także inicjatorem Światowego Spotkania Rodzin. Chrystus jest tym, który gromadzi nas i wzywa do ponownego spotkania w Dublinie na Światowym Spotkaniu Rodzin w 2018 roku.

Trójca Święta
W adhortacji „Amoris laetitia” papież Franciszek wiele razy mówi o małżeństwie i rodzinie jako „żyjącej ikonie” Trójcy Świętej (por. Nr 11, 121, 161, 314, 324). Rodzina, przez małżeństwo, wchodzi w dynamikę wzajemnego obdarowania siebie, komunii i miłości, odwzorowuje misterium Trójcy Świętej i zanurza się w „misterium, z którego cała prawdziwa miłość wypływa” (AL nr 63). Aby oddać tę prawd, w logo znajduje się potrójna spirala, która została zaczerpnięta ze starożytnego wzornictwa celtyckiego. Te trzy spirale znajdują się na starożytnych kamieniach i monumentach w całej Iralndii. Gdy chrześcijaństwo zawitało do Irlandii, potrójna spirala lub triskellion zaczął był używany jako symbol Trójcy Świętej, razem z dobrze znanym symbolem koniczyny związanej tradycyjnie ze św. Patrykiem. Św. Patryk, według tradycji, używał znaku koniczyny do wyjaśnienia tajemnicy Ojca i Syna i Ducha Świętego zjednoczonych jako jedna rodzina: jeden Bóg w trzech Boskich Osobach, w doskonałej komunii miłości.

Miejsce i data
Logo zawiera datę i miejsce wybrane przez papieża Franciszka na gospodarza Światowego Spotkania Rodzin 2018: Dublin, Irlandia, 22 – 26 sierpnia 2018.

Projekt logo
Logo Światowego Spotkania Rodzin 2018 zostało zaprojektowane przez Ronana Lyncha z Lynch Design, Irlandia z pomocą organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie (Oddział Irlandia).
Żródło: www.kodr.pl

logo4 1

Gościmy

Odwiedza nas 72 gości oraz 0 użytkowników.

Odwiedzin na stronie

282566
Dziś
Wczoraj
W Tygodniu
W Miesiącu
Wszystkich
73
176
622
6455
282566
Twój adres IP: 3.233.226.151

OKP

Copyrigcht © Parafia św. Jadwigi Królowej w Ostrowcu Świętokrzyskim