^Idź na górę

 • 1 Msze Święte
  w niedziele: 7.00, 9.00, 10.30, 12.00, 18.00. dni powszednie: 7.00 18.00
 • 2 Okres Zwykły
  jest to najdłuższy okres liturgiczny, trwający między 33 a 34 niedziel. Obecny trwa od Niedzieli Zesłania Ducha Świętego do I Niedzieli Adwentu. W czasie Okresu Zwykłego obowiązuje zielony kolor szat liturgicznych, symbolizujący nadzieję, odrodzenie i młodość.
 • 3 Konsekracja Kościoła
  Kościół został oddany na wyłączność Bogu w 2008 roku...
 • 4 Patronka naszej Parafii
  Spłynęła na polską ziemię córka południowego kraju, okryła blaskiem piastowski gród Węgierska Pani z anielskim obliczem Królowa Polski w aureoli szczęścia wielkie serce szlachetna myśl...
 • 5 Grota Matki Bożej z Lourdes
  W październiku 2005 roku została zbudowana grota poświęcona Matce Bożej z Lourdes jako nasze podziękowanie za szczególną opiekę w czasie budowy kościoła...


Parafia św. Jadwigi Królowej

Ostrowiec Świętokrzyski

bp wacław 6

W niedzielę 15 października Sodalicja św. Jadwigi Królowej, wraz z opiekunem duchowym Wspólnoty, ks. Markiem, udała się na uroczystości pogrzebowe ŚP. ks. bp. Seniora Wacława Świerzawskiego do Zawichostu. To właśnie tutaj bp senior Wacław Świerzawski spędził czas biskupiej emerytury. Jesień jego życia przepełniała modlitwa, praca naukowa, a w końcu krzyż choroby i cierpienia…. 

 Zobacz zdjęcia - http://diecezjasandomierska.pl/zawichojskie-pozegnanie/

Zobacy film     https://www.youtube.com/watch?v=4zmR-Wp77dI

Ceremonie pogrzebowe bpa seniora Wacława Świerzawskiego rozpoczęły się 15 października w kościele św. Jana Chrzciciela. Po godzinie 16.00 w kondukcie żałobnym przywieziono trumnę z ciałem zmarłego biskupa seniora diecezji sandomierskiej do zawichojskiej świątyni. O godzinie 16.30 rozpoczęły się nieszpory żałobne, które poprowadził ksiądz kardynał Kazimierz Nycz. W zawichojskiej świątyni zgromadziły się tłumy wiernych przybyłych z poszczególnych parafii z terenu diecezji, mieszkańcy Zawichostu oraz liczni goście. Wśród przybyłych obecna była delegacja Papieskiej Akademii Teologicznej z Krakowa z ks. prof. dr hab. Wojciechem Zyzakiem, rektorem uczelni, z którą przez długie lata związany był bp Wacław Świerzawski. Obecni byli przedstawiciele parlamentarzystów, władz wojewódzkich i samorządowych. Wśród obecnych nie zabrakło przedstawicieli ruchów i stowarzyszeń katolickich.
Mszy świętej żałobnej pod przewodnictwem abp Wacława Depo, metropolity częstochowskiego z udziałem ks. kard. Kazimierza Nycza uczestniczyło blisko dwudziestu biskupów oraz około 150 kapłanów. We wprowadzeniu do liturgii Mszy św., bp Krzysztof Nitkiewicz, przywołał słowa św. Augustyna wypowiedziane w obliczu śmierci swojej matki: „Panie nie pytam dlaczego ją zabrałeś lecz dziękuję, za to, że mi ją dałeś”.
I my chcemy dziękować Bogu za śp. ks. bp. Wacława pomni na dzieła, których przez niego dokonał. Dziękujemy za jego posługę biskupią, za popieranie rozwoju życia zakonnego, za zaangażowanie w dziedzinie nauki i kultury, za to, co uczynił dla Sandomierza i Zawichostu, dla tego regionu, dla Polski – mówił ordynariusz sandomierski.
Podczas homilii bp senior Edward Frankowski przywołał liczne fakty z życia bp Wacława Świerzawskiego. Podkreślał jego wybitne umiłowanie Eucharystii i głęboką duchowość, które pozwoliły mu wiernie wypełniać zadania, które stawiał przed nim Kościół.
– Żegnamy bpa Wacława, seniora diecezji sandomierskiej, który zawsze z dumą zwracał się do wiernych „wasz pasterz”. Przez całe swoje posługiwanie chciał być Apostołem Jezusa Chrystusa, wsłuchanym w odwieczne słowa Boga, Ewangelię Jezusa Chrystusa, nauczanie Kościoła i głos powierzonych mu wiernych. Podziwialiśmy jego umiejętność wejścia w głębię modlitwy, w której chciał usłyszeć puls bicia serca Jezusa. W sposób szczególny koncentrował naszą uwagę na znaczenie liturgii w życiu Kościoła, w której, jak często powtarzał, trzeba wszystko zakorzenić i która jest źródłem i szczytem życia Kościoła. Gdy odchodził na emeryturę w swoim liście do wiernych przypomniał, że programem jego duszpasterstwa w ciągu 10 lat posługi w diecezji był Jezus Chrystus obecny w Eucharystii, Bóg ukrzyżowany i zmartwychwstały, obecny pośród nas. To właśnie osobie Jezusa Chrystusa jednoczył nas i pragnął, abyśmy stanowili jedno. To było najpilniejsze, najważniejsze i najtrudniejsze jego zadanie. Jako Apostoł Jezusa Chrystusa każdą chwilę odnosił do rzeczywistości krzyża i zmartwychwstania. Także w krzyżu cierpienia dopełnił swojego gorliwego, pobożnego i pracowitego życia ofiarowując je w pokorze za ukochaną diecezję i lud, któremu służył – podkreślał bp senior E. Frankowski.
Na zakończenie Mszy św. słowa podziękowania za posługę bpa Wacława Świerzawskiego wyrazili: ks. prof. dr hab. Wojciech Zyzak, rektor PAT, s. Marzena Władowska, przełożona generalna sióstr jadwiżanek, ks. Michał Mierzwa w imieniu duchowieństwa diecezjalnego oraz Ewa Sęk, dyrektor Katolickiego Domu Kultury „Araka” w Racławicach w imieniu osób świeckich.
Po zakończonej Mszy św. trumnę z ciałem bpa Wacława Świerzawskiego przewieziono do kościoła seminaryjnego w Sandomierzu, gdzie do godzin wieczornych będzie możliwość osobistej modlitwy. W poniedziałek na uroczystości żałobne pojechał ks. Artur, wraz z przedstawicielami naszej parafii.

ŚP. Ksiądz Biskup Wacław Świerzawski urodził się 14 maja 1927 r. w Złoczowie w Archidiecezji Lwowskiej. 11 grudnia 1949 r. otrzymał święcenia kapłańskie z rąk Arcybiskupa Metropolity Lwowskiego Eugeniusza Baziaka, natomiast sakrę biskupią 28 kwietnia 1992 r. w Katedrze Sandomierskiej z rąk Nuncjusza Apostolskiego Arcybiskupa Józefa Kowalczyka. Jako Pasterz diecezji podjął wiele inicjatyw dotyczących struktur i duszpasterstwa, takich jak powołanie ośrodka Caritas, Domu Samotnej Matki, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, Akcji Katolickiej. Przeprowadził Drugi Synod Diecezji Sandomierskiej. W czasie jego posługiwania w diecezji, pielgrzymował do Sandomierza 12 czerwca 1999 r. Ojciec Święty Jan Paweł II.  7 października 2002 roku, z racji na osiągnięcie wieku kanonicznego, Ojciec Święty przyjął jego rezygnację z funkcji ordynariusza diecezji. 

 

logo4 1

Gościmy

Odwiedza nas 23 gości oraz 0 użytkowników.

Odwiedzin na stronie

282802
Dziś
Wczoraj
W Tygodniu
W Miesiącu
Wszystkich
144
165
858
6691
282802
Twój adres IP: 35.172.111.215

OKP

Copyrigcht © Parafia św. Jadwigi Królowej w Ostrowcu Świętokrzyskim