^Idź na górę

 • 1 Msze Święte
  w niedziele: 7.00, 9.00, 10.30, 12.00, 18.00. dni powszednie: 7.00 18.00
 • 2 Okres Zwykły
  jest to najdłuższy okres liturgiczny, trwający między 33 a 34 niedziel. Obecny trwa od Niedzieli Zesłania Ducha Świętego do I Niedzieli Adwentu. W czasie Okresu Zwykłego obowiązuje zielony kolor szat liturgicznych, symbolizujący nadzieję, odrodzenie i młodość.
 • 3 Konsekracja Kościoła
  Kościół został oddany na wyłączność Bogu w 2008 roku...
 • 4 Patronka naszej Parafii
  Spłynęła na polską ziemię córka południowego kraju, okryła blaskiem piastowski gród Węgierska Pani z anielskim obliczem Królowa Polski w aureoli szczęścia wielkie serce szlachetna myśl...
 • 5 Grota Matki Bożej z Lourdes
  W październiku 2005 roku została zbudowana grota poświęcona Matce Bożej z Lourdes jako nasze podziękowanie za szczególną opiekę w czasie budowy kościoła...


Parafia św. Jadwigi Królowej

Ostrowiec Świętokrzyski

mjerycho 1068x71m2

JESTEŚMY Z WAS DUMNI, NASI KOCHANI PARAFIANIE…. CIESZYMY SIĘ, ŻE WŚRÓD WAS I Z WAMI PRACUJEMY W POSŁUDZE KAPŁAŃSKIEJ !!!! Byliśmy i wiemy jak było w innych parafiach…. . Przybyliście, bardzo licznie, na rozpoczęciu, w trakcie trwania i na zakończenie naszego „Jerycha Różańcowego”. Była wspaniała, nasza Liturgiczna Służba Ołtarza, schola, przedstawiciele Grup i Wspólnot parafialnych i WY. Piękna dekoracja, taka skromna a przecież wiosenno- maryjna / zasługa P. Iwonki /, śpiewy tak niezwykłe, modlitewne skupienie, czas modlitwy i ciszy, oraz pobożna i liturgiczna powaga. Ks. dyr. Andrzej Rusak nas prowadził…  

 

DZIĘKUJEMY WAM Z CAŁĄ POKORĄ KAPŁAŃSKIEGO SERCA. Pisaliśmy w zaproszeniu zamieszczonym w „Echu parafialnym św. Jadwigi… „NAM KAPŁANOM PRACUJĄCYM W NASZEJ PARAFII BARDZO NA „JERYCHU RÓZAŃCOWYM” ZALEŻY !!!! CHCEMY BYĆ Z WAMI W TEJ MODLITWIE!!!! ŚWIĘTA JADWIGO KRÓLOWO - W 30 ROCZNICĘ POWSTANIA NASZEJ PARAFII– MÓDL SIĘ ZA NAMI !!!. Godzina po godzinie przybywały Wspólnoty a z Rejonów parafialnych „biblijni sprawiedliwi” , oraz „Straż honorowa”, najwierniejsi nasi parafianie. Jak można zapomnieć kazanie ks. Andrzeja Ruska na rozpoczęcie „Jerycha”, radość w „Apelu Jasnogórskim’, pochylenie się nad niezrozumiałym i trudnym do odgadnięcia powołaniem kapłańskim, oraz posłanie nasze podczas Mszy świętej o godz. 7.00. Jakże radowaliśmy się z obecności naszych księży Rodaków, podczas Mszy świętej o północy. Przybyli, mimo zajęć i obowiązków parafialnych: ks. Mateusz Kozieł, Rafał Kasprzyk i Marcin Przytuła. Ks. Andrzej Czajkowski łączył się z nami podczas opieki i trosce nad swoją mama, po wylewie… . A potem znów czuwaliśmy, licznie, mimo późnej pory. O godz. 8.00 modlili się kapłani i pracownicy parafii. Potem znów czuwaliśmy według programu parafialnego. Niezawodne Panie i Panowie z Kół Żywego Różańca, Koronki Pokoju, Wspólnoty Krwi Chrystusa, Sodalicja św. Jadwigi, Rada Parafialna. Gdy przybywaliśmy do Was, w te godziny, radowało się nasze serce. P. katechetki, przyprowadziły dzieci z naszej Szkoły – dziękujemy P. Dyrektorom i P. Katechetkom. O godz. 15.00 P. Monika Wilk zaprosiła nas na „Godzinę Miłosierdzia”. Wspólnota Intronizacyjna, jak zwykle, wiernie trwała. Zachwyciła nas adoracja naszych ministrantów i lektorów z ich śpiewem i rozważaniami. Dziękujemy, specjalnie, Kościołowi Domowemu, za to, że jesteście, za komentarze w liturgii i modlitwę wiernych… . P. Bąkom, Rusieckim, i innym… . Jesteście niezastąpieni !!!!! Akacja Katolicka – z ks. Arturem, to nowe „oblicze naszej parafii’ – podziękowania dla Was. Byli „Rycerze Kolumba” ucieszeni z nowego brata P. Jerzego Potockiego / jest nas aktualnie czterech; ks. Marek, P. Jerzy , Stanisław i Jerzy Potocki i czekamy w pokorze na innych „wezwanych”/. Ale przede wszystkim byliście Wy….. . „ A mury runą, mury runą i pogrzebią stary świat… „ - patrz.
https://www.youtube.com/watch?v=2u5LBeHwG9k
Mury Jerycha – j. Janowski
https://www.youtube.com/watch?v=i-ZAEwYMn6k
Przemysław Gintrowski
W zeszłą sobotę całą Polskę obiegła straszliwa wieść- zmarł znany kompozytor i muzyk Przemysław Gintrowski. Debiutował w 1976r. piosenką „Epitafium dla Sergiusza Jesienina”, a zaledwie trzy lata później, wspólnie z Jackiem Kaczmarskim i Zbigniewem Łapińskim stworzył trio i przygotował program poetycki „Mury”. Tytułowa piosenka „Mury”, oparta na utworze katalońskiego barda Lluisa Llacha „L’ Estaca” stała się nieformalnym hymnem „Solidarności” i symbolem walki z reżimem. Kaczmarski miał możliwość zaznajomienia się z nagraniem, na którym artysta w otoczeniu dziesięciotysięcznego tłumu wykonywał ten utwór, a zgromadzeni ludzie trzymali w dłoniach świeczki i chórem wyśpiewywali refren. „L’Estaca” szybko stała się hymnem opozycji wobec twardych rządów generała Franco, który szczególnie nienawidził Katalonii. Sama w sobie pieśń o wyrywaniu pala, do którego przywiązane są łańcuchy zniewalające ludzi nie przymusiła Kaczmarskiego do napisania podobnej.
„Mury” od czasu swojej premiery stały się hymnem podziemnej opozycji, która w 1980 roku przekształciła się w „Solidarność”. Utwór wykonywano na zakończenie programu pod tym samym tytułem. Repertuar tria Kaczmarski, Gintrowski i Łapiński składał się głównie z kompozycji dwóch pierwszych muzyków do tekstów Zbigniewa Herberta. Artyści nie ukrywali, że „Mury” miały największy potencjał oddziaływania na tłum z całego zbioru, dlatego wybrali ją na utwór tytułowy.
W pierwszej zwrotce „L’ Estaca” widzimy katalońskiego barda wykonującego swój utwór przed wielotysięcznym tłumem. Wówczas jeszcze pieśń posiada wielką siłę, jest źródłem otuchy i inspiracji do działania dla zgromadzonych. Wkrótce jednak piosenkę barda tłum przejął dla siebie, czyniąc z niej swój własny hymn. Następnie utwór „skradziony” artyście uległ dewaluacji. Ludzie mając go na ustach, wszczynali burdy i nawoływali do nienawiści.
W treści „Murów” osobą osamotnioną był właśnie pieśniarz. Obserwując pałający rządzą zemsty tłum, artysta dostrzegł, że ludzie sami siebie wpędzili w zupełnie inną niewolę. Protestujący, którzy na ustach nieśli pieść o burzeniu murów tak naprawdę budowali je wokół siebie. Właśnie ostatnia zwrotka, w której mowa o niewoli, w którą lud sam siebie wpędza, nawołując do nienawiści była źródłem wielu kontrowersji. Mury spotkał bardzo podobny los, co pieśń opisaną w tekście.
Można powiedzieć, że refren „Wyrwij murom zęby krat” jest wykonywany przez podmiot liryczny, a nie Kaczmarskiego. Mimo to melodia i słowa trafiły do Polaków tak mocno, jak do wielotysięcznego tłumu, o którym mowa w „Murach”. Ostatnia zwrotka często była pomijana przez ludzi śpiewających „Mury” na wiecach, manifestacjach czy spotkaniach artystycznych. Pieśń Kaczmarskiego ulegała więc pewnej modyfikacji, aby mogła stać się hymnem „Solidarności”, czyli ruchu masowego, chociaż właśnie przeciwko niemu powstała. Poeta po dziesięciu latach napisał kolejną wersję utworu. Mury’87 były wyraźną krytyką sytuacji politycznej i społecznej w Polsce, ale też swoistym rozliczeniem z ludźmi, którzy wykorzystali „Mury” do swoich celów, zmieniając słowa lub pomijając ostatnią zwrotkę. Drugi utwór krytykował Polaków, którzy zamiast zabrać się do działania woleli śpiewać patriotyczne pieśni.
Osobiście uważam, że tekst tej piosenki jest ponadczasowy i możemy go śpiewać przy najróżniejszych okazjach. Myślę, że ta piosenka odegrała naprawdę ważną rolę w powstawaniu naszego obecnego państwa. Mam nadzieję, że będzie przekazywana z pokolenia na pokolenie jako symbol walki z reżimem.
Data dodania: 2012-10-29

https://youtu.be/DVJOPiokeL4
https://www.youtube.com/watch?v=srAYj3Qquu4
HISTORIA
http://www.echogorzowa.pl/news/30/na-szlaku/2015-11-02/mury-najstarszego-miasta-swiata-zburzyly-traby-12931.html

 

 

logo4 1

Gościmy

Odwiedza nas 28 gości oraz 0 użytkowników.

Odwiedzin na stronie

282568
Dziś
Wczoraj
W Tygodniu
W Miesiącu
Wszystkich
75
176
624
6457
282568
Twój adres IP: 3.233.226.151

OKP

Copyrigcht © Parafia św. Jadwigi Królowej w Ostrowcu Świętokrzyskim